مریل استریپ (بیوگرافی) | بلاگ

مریل استریپ (بیوگرافی)

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مری لوئیز استریپ در 22 ژوئن 1949 در نیوجرسی از مری ولف ، طراح تبلیغات و هری ویلیام استریپ مدیر عامل یک شرکت دارویی متولد شد.پدرش از تبار آلمانی و سوییسی ، و مادرش از تبار انگلیسی ، ایرلندی و آلمانی بودند.علاقه ی مریل به بازیگری از زمان دانش آموزی شروع شد و پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان به کالج بازیگری Yale  وارد شد.

او نمایشی خیره کننده در اولین فیلمش یعنی Julia ساخته ی 1977 داشت و سال بعد اولین نامزدی اسکار را برای نقش آفرینی اش در فیلم The Deer Hunter دریافت کرد.در سال 1979 نیز در فیلم Manhattan ساخته ی وودی آلن به نقش آفرینی پرداخت و در همان سال برای نقش جوانا کرامر مقابل داستین هافمن در Kramer vs. Kramer  اولین جایزه ی اسکار و گولدن گلوب را به خانه برد.در سال 1982 نیز دومین جایزه ی اسکار را برای بازی در نقش یک زن لهستانی که از هولوکاست جان به در برده در Sophie's Choice برنده  شد.

در ادامه ی دهه ی 80 مریل استریپ در فیلم های بی نظیری از جمله Silkwood ، Out of Africa(نامزدی اسکار) ، Ironweed و A Cry in the Dark به نقش آفرینی پرداخت اما با آغاز دهه ی 90  او با یک سقوط مواجه شد که در نتیجه ی ناتوانی او در دست یابی به نقش های مناسب به وجود آمده بود.اما در سال 1995 به کلینت ایستوود پیوست تا با The Bridges of Madison County که اقتباسی از رمانی به همین نام بود، بار دیگر به اوج بازگردد. در سال بعد نیز استریپ برای بازی در Marvin's Room  بار دیگر نامزد جایزه ی گولدن گلوب شد.در سال 1999 استریپ برای بازی در نقش روبرتا گاسپری ، معلم ویولون در درام موزیکال Music of the Heart که برای آن دو ماه تمرین فشرده ی نوازندگی ویولون دریافت کرده بود ، بار دیگر نامزدی اسکار و گولدن گلوب را در کارنامه ی خود ثبت کرد.

اولین موفقیت استریپ در دهه ی 2000 با فیلم Adaptation ، درام کمدی ساخته ی 2002 اسپایک جونز رقم خورد که برای آن چهارمین جایزه ی گولدن گلوب را برنده شد.در همان سال او در کنار جولیان مور و نیکول کیدمن برنده ی جایزه ی خرس نقره ای برای فیلم اقتباسی The Hours شد.در ادامه استریپ در نقش میرندا پریستلی ، یک وایراستار مجله ی مد در فیلم The Devil Wears Prada که از رمانی به همین نام اقتباس شده بود ، در کنار آن هاتاوی ظاهر شد.این فیلم 14مین نامزدی اسکار او را رقم زد و بزرگترین موفقیت گیشه ای استریپ تا آن تاریخ شد که 326 میلیون دلار فروش جهانی داشت.اما عنوان پرفروش ترین فیلم استریپ مدت زیادی برای این فیلم باقی نماند.در سال 2008 فیلم Mamma Mia! که بر اساس آهنگهای گروه پاپ سوئدی ABBA بود ، با فروش 602 میلیون دلار مواجه شد و یک نامزدی گولدن گلوب دیگر به نام مریل استریپ ثبت کرد.

در ادامه ی سال 2008 استریپ با فیلم Doubt بر روی پرده ظاهر شد که در آن با فیلیپ سیمور هافمن ، امی آدامز و وایولا دیویس همبازی بود.این فیلم به عنوان یکی از بهترین های سال از نظر بسیاری از منتقدین شناخته شد و پنج نامزدی اسکار دریافت کرد که یکی از آنها به نام استریپ بود.در سال 2009 مریل استریپ دو فیلم موفق Julie & Julia و کمدی It's Complicated را بر پرده برد که برای هر دوی آنها نامزد جایزه ی گولدن گلوب شد و این جایزه را برای  Julie & Julia به خانه برد و برای همین فیلم شانزدهمین نامزدی اسکار را نیز دریافت کرد.

فیلم The Iron Lady ساخته ی 2011 که نگاهی به نخست وزیر در دوران جنگ Falklands و دوران بازنشستگی او دارد نقدهای جنجالی از سوی منتقدان دریافت کرد و سومین جایزه ی اسکار به علاوه ی جوایز گولدن گلوب و بفتا را برای مریل استریپ به ارمغان آورد.در فیلم درام کمدی August: Osage County ساخته ی 2013 که بر اساس نمایش نامه ای به همین نام است ، استریپ در کنار جولیا رابرتز و ایوان مک گرگور به نقش آفرینی پرداخت. نقش مادربزرگ پر ستیز خانواده که از سرطان و اعتیاد رنج میبرد ، بار دیگر نامزدی اسکار ، گولدن گلوب و SAG برای مریل استریپ به همراه داشت.در سال بعد نیز او برای بازی در  Into the Woods اقتباس دیزنی از نمایش موزیکال برادوی به کارگردانی راب مارشال ، نامزد جایزه ی اسکار ، گولدن گلوب ، SAG و جوایز منتخب منتقدان برای بهترین بازیگر زن مکمل شد.

در سال 2016 نیز مریل استریپ بار دیگر نامزد جوایز اسکار گولدن گلوب ، SAG و بفتا برای کمدی Florence Foster Jenkins شد که فیلمی بیوگرافی درباره ی خواننده ی اوپرا Florence Foster Jenkins بود.مریل استریپ که از نظر بسیاری منتقدین بزرگترین بازیگر زن زنده محسوب می شود ، تا کنون 20 نامزدی اسکار در کارنامه ی خود ثبت کرده است که سه بار این جایزه را برنده شده است.

 مترجم : بهاره عاشوری

اختصاصی فیلمبازان

...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت: 2:53