دنزل واشنگتون (بیوگرافی)

ساخت وبلاگ
چکیده : دنزل واشنگتون (جونیور) متولد 28 دسامبر 1954 در نیویورک ، دومین فرزند لنیس ، متخصص زیبایی اهل جورجیا ... با عنوان : دنزل واشنگتون (بیوگرافی) بخوانید :

دنزل واشنگتون (جونیور) متولد 28 دسامبر 1954 در نیویورک ، دومین فرزند لنیس ، متخصص زیبایی اهل جورجیا و  دنزل واشینگتون (سنیور) اهل ویرجینیا است.پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان ، او وارد دانشگاه فوردهام شد تا در رشته ی روزنامه نگاری تحصیل کند.اما پس از ظاهر شدن در نمایش های دانشجویی به بازیگری علاقه مند شد و پس از فارغ التحصیلی به سان فرانسیسکو رفت و وارد هنرستان تئاتر آمریکا شد.وی پس از یک سال هنرستان را ترک کرد تا به عنوان بازیگر مشغول به کار شود.

اولین نقش او در سینما در فیلم Carbon Copy محصول 1981 بود.در دهه ی 80 ، دنزل واشینگتون هم در سینما و هم تلویزیون کار کرد و در سال 1982 برای نقش پر در آمد دکتر فیلیپ چندلر در سریال موفق شبکه ی NBC یعنی St. Elsewhere انتخاب شد ، نقشی که برای 6 سال ادامه پیدا کرد.در سال 1989 حرفه ی او در سینما با برنده شدن اسکار بهترین بازیگر مکمل برای نقش تریپ ، برده ی فراری در شاهکار تاریخی Glory ساخته ی ادوارد زویک ، از کار تلویزیونی پیشی گرفت.

طی دهه ی 90 ، دنزل در فیلم هایی با بودجه های کلان مانند The Pelican Brief ، Philadelphia ، Crimson Tide ، The Preacher's Wife و Courage Under Fire بازی کرد.در عین حال نقش آفرینی های او در فیلم های منتقد پسند نیز با نقش هایی در Malcolm X و The Hurricane ادامه پیدا کرد که برای هر دوی آنها نامزد اسکار بهترین بازیگری شد تا اینکه در نهایت در سال 2002 جایزه را برای نقش پلیس فاسد در Training Day ساخته ی آنتونی فاکوا به خانه برد. در دهه ی 2000 نیز او به تصویرسازی شخصیت های سر سخت بر پرده ی سینما با فیلم هایی مانند  Inside Man ، The Book of Eli ، The Taking of Pelham 1 2 3 و Safe House ادامه داد.او در طی این سالیان برای به تصویر کشیدن شخصیت های واقعی بارها مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است : فعال ضد نژادپرسی استیو بیکو در Cry Freedom محصول 1987 ، فعال حقوق بشر Malcolm X در  Malcolm X محصول 1992 ، بوکسور رابین کارتر در The Hurricane (1999) ، مربی فوتبال هرمن بون در Remember the Titans (2000) ، شاعر و معلم ملوین تولسون در The Great Debaters (2007) و سرکرده ی مواد فرنک لوکاس در American Gangster محصول 2007.در سال 2012 او بار دیگر برای بازی در فیلم Flight نامزد جایزه ی اسکار بهترین بازیگر شد. او تا به حال برنده 2 جایزه اسکار شده است.


مترجم : بهاره عاشوری

احتصاصی فیلمبازان

 

بیوگرافی دنزل واشنگتون,...
نویسنده : بازدید : 17 تاريخ : جمعه 19 آذر 1395 ساعت: 19:34