کاپیتان شگفت انگیز،واقعا شگفت انگیز

ساخت وبلاگ
چکیده : هنگام دیدن یک فیلم اگر سینما را به عنوان تنها یک سرگرمی دنبال ... با عنوان : کاپیتان شگفت انگیز،واقعا شگفت انگیز بخوانید :

هنگام دیدن یک فیلم اگر سینما را به عنوان تنها یک سرگرمی دنبال می کنید و یا به عنوان یک طرفدار پروپا قرص و حرفه ای برای آن وقت می گذارید. معمولا پس از پایان فیلم تصمیم میگیرید که این فیلم فقط یک سرگرمی بوده یا تجربه ای تازه و دلنیشین بوده که در سال های آینده هم بارها و بارها به سراغ آن خواهید رفت و صحنه های مورد علاقه خود را دوباره مرور خواهید کرد،اما به جرات می توان گفت که تعداد انگشت شماری فیلم وجود دارد که از دقایق ابتدایی مطمئن می شوید که این فیلم قرار است بارها بارها در روز ها و هفته ها و سال های آینده توسط شما مرور شود،باید گفت که "Captain Fantastic کاپیتان شگفت انگیز" به راحتی یکی از همین فیلم هاست.

فیلم از جایی شروع میشود که بیننده پس از چند مسترشات خوش آب و رنگ وارد جنگلی سر سبز می شود و گوزنی را در حال خرامیدن می بیند که البته بلافاصله گردن گوزن بداقبال بریده شده و تبدیل به شام خانواده ای پر جمعیت می شود که در دوران مدرن در جنگل زندگی می کنند. در ادامه داستان خیلی سریع باز شده و دلایل این خانواده برای این روش زندگی برای بیننده شفاف می شود.

Captain Fantastic مجموعه ای از رنگ ها،شادی ها،لحظات شیرین و غافل گیر کننده و در کل دنیایی شگفت انگیز است،و این عمل را بدور از هر گونه خیال پردازی و افراط گرایی انجام داده. Captain Fantastic،شاید در دورانی که اگر واقع گرایانه به دنیا بنگریم چیزی جز زشتی نمی بینیم ،تمامی زیبایی های پنهان اما موجود دنیا و انسان را به تصویر کشیده است.

فیلمنامه یک کمدی تمام عیار است،اما نه یک کمدی معمولی که در آن دلقک بازی و حرکات، فیلم را پیش می برند،بلکه یک کمدی بر پایه دیالوگ و البته دیالوگ های حساب شده و شیرین و با معنی. روند پیشروی داستان و تصمیمات کارکتر ها هم به طرزی کاملا غیر قابل باور به این کمدی زیبا و زیرپوستی کمک کرده است. پرداخت شخصیت اصلی فیلم به همراه 6 فرزند خود یک 7 ضلعی نامنظم اما جذاب را خلق کرده که مرکز تمامی زیبایی و خلاقیت فیلم است.

کارگردان این اثر "مت راس" است که می توان گفت این فیلم اولین اثر جدی او به عنوان یک کارگردان است. وی به شیوه ای خارق العاده توانسته دنیا و شخصیت هایی جادویی را خلق کند که بیننده را با رفتارها و روش های خود شگفت زده می کند. البته انجام این عمل در تمام زمان فیلم و بدون توقف نشان دهنده هوش و خلاقیت اوست،چیزی که در سال 2006 در فیلم دیدنی "Little Miss Sunshine" دیده شد.

البته "ویگو مورتینسن" که ایرانی ها او را با نقش به یاد ماندنی "آراگورن" در سه گانه "ارباب حلقه ها" می شناسند نیز به عنوان پدر دوست داشتنی فیلم،بار درام فیلم را با قدرت حمل کرده و نقشی قابل تحسین را ایفا کرده است.

در انتها Captain Fantastic برخورد دنیای مدرن و نقاط ضعف بزرگ آن با طبیعت است،برخورد انسان با یک تراژدی از دریچه دوربینی که زیبایی ها را به دور از اغراق و گزافه گویی به تصویر کشیده است. Captain Fantastic رویکردی واقع گرایانه اما کاملا در مقابل "سیاه نمایی" دارد،شاید درس بزرگ این فیلم ،دیدن زیبایی هایی است که در اطراف ماست.به جرات "کاپیتان شگفت انگیز" یکی از بهترین های نه تنها 2016 بلکه چند سال اخیر است،اثری که جای آن واقعا در میان فیلم های با ارزش خالی بود،فیلمی سرشار از خنده،اتفاقات و کارکتر های جذاب و داستانی دوست داشتنی که می تواند صیقلی به روح بیننده بزند.

نویسنده : سهند نژاد حسینی

اختصاصی فیلمبازان
...
نویسنده : بازدید : 18 تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396 ساعت: 23:10